Aktywna i receptywna, werbalna i niewerbalna, grupowa i indywidualna forma profilaktyki lub terapii. Stawia w centrum człowieka i szeroko pojętą animację muzyczną z jej różnorodnymi metodyczno dydaktycznymi możliwościami i walorami artystycznymi ukierunkowanymi na wspieranie prawidłowego oraz zaburzonego rozwoju. Ważną rolę odgrywają instrumenty, ruch, głos oraz wszelkie metody i techniki związane z aktywnością umysłu, uczuć i ciała. Doskonale uzupełnienia i wspomaga rożnego rodzaju formy edukacji (pedagogika), leczenia (medycyna) jak i rehabilitacji (fizjoterapia, farmakoterapia, psychoterapia, itp.) Muzykoterapia organiczna oraz jej aspekty jako rodzaj sztuki, tworzącej się w czasie i przestrzeni, ma szczególny i wyjątkowy stosunek do rozwoju i stawania się. Pobudza i rozwija inspirację (zdrowe myślenie), intuicje (zdrowe odczuwanie), instynkt (zdrowe działanie), pomaga im wyrazić się i zaistnieć.
Zajęcia muzykoterapii organicznej prowadzone są metodami receptywnymi polegającymi na biernej pracy z muzyką. Są to wszelkie zajęcia relaksacyjne w tym masaże dźwiękiem jaki i zajęcia analityczne. W technikach i metodach receptywnych na pierwszy plan wysuwa się aktywność myślenia i uczuć.
Podstawą w muzykoterapii organicznej są instrumenty archaiczne, instrumenty ludowe, a w szczególności gongi oraz misy dźwiękowe (tybetańskie). Dzięki tym instrumentom przeprowadzamy tzw. Kąpiele w dźwięku oraz masaże dźwiękiem, które dają niesamowite efekty w zakresie odprężenia, uspokojenia, zmiany zachowania oraz nawiązania relacji z drugą osobą, a w dalszym działaniu zmiany postrzegania świata. Sesje relaksacyjne harmonizują ciało oraz umysł. Dzięki efektom wymienionych zabiegów możliwa jest bardziej efektywna praca z samym sobą w aspekcie pedagogicznym i psychologicznym. Zajęcia muzykoterapii organicznej prowadzone są dla wszystkich osób bez względu na wiek. W naszej placówce zajęcia te prowadzone są przez wychowawcę / terapeutę Mirosława Sopickiego.
Tekst i zdjęcia – M. Sopicki