I Turniej Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej Placówek Resocjalizacyjnych 2021/2022

Po długim okresie oczekiwania spowodowanym okresem pandemii Dolnośląska Liga Piłki Nożnej Placówek Resocjalizacyjnych w pełnym wymiarze powróciła do swojego tradycyjnego, ligowego charakteru. Można by rzec, że powróciła w wielkim stylu, bowiem na boiska Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w dniu 5.10.2021 zameldowało się aż 11 drużyn. Piłkarze biorący udział w tegorocznej VIII edycji Ligi przybyli z różnych zakątków województwa dolnośląskiego, ale udział w imprezie wzięły również placówki reprezentujące Śląsk – Kuźnia Raciborska oraz Śląsk Opolski – drużyna z Nysy. W tegorocznej edycji nasze województwo reprezentowały drużyny z: Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Brzegu Dolnego, Wrocławia, Lwówka Śląskiego, Walimia, Mrowin oraz Wałbrzycha. Piękna pogoda, która zagościła w słonecznym i uzdrowiskowym Szczawnie Zdrój wprawiła zgromadzonych w świetny nastrój, który z kolei przełożył się na możliwość optymalnego przeprowadzenia naprawdę pięknych, sportowych zawodów. Piłkarze reprezentujący placówki  o charakterze resocjalizacyjnym wykreowali świetne piłkarskie widowisko, które dzięki wysokiej frekwencji przypomniało najlepsze lata prowadzonej w Wałbrzychu idei rozgrywek ligowych. W zawodach udział wzięło łącznie 90 piłkarzy, którzy w trakcie 28 bezpośrednich meczy strzelili blisko 130 bramek. Każda akcja, każda bramka to efekt zaciętej walki na boisku, która przebiegała w myśl zasad fair – play. Po kilkugodzinnej rywalizacji poznaliśmy wyniki po I Turnieju rundy jesiennej. Największą liczbę punktów i tym samym fotel lidera tabeli objęła drużyna gospodarzy DMOW Wałbrzych prowadzona przez p. Radka Zająca, która tego dnia wygrała 4 spotkania remisując tylko z drugą drużyną Turnieju – ZPR w Brzegu Dolnym. Obie reprezentacje zgromadziły tą samą liczbę punktów, a w bezpośrednim meczu zremisowały. Lepszy bilans bramek zachowała jednak drużyna z DMOW Wałbrzych, która aktualnie przewodzi w tabeli. Jedną z rewelacji Turnieju okazała się drużyna z Kuźni Raciborskiej, która  notując jedną porażkę zajmuje aktualnie 3 miejsce w tabeli. W przebiegu bardzo zaciętej rywalizacji pozostałe placówki nie odstępują czołówki na krok, co sprawia że kolejny Turniej Rundy Jesiennej zapowiada bardzo zaciętą  i ciekawą rywalizację.

W Turnieju przyznano pamiątkowe dyplomy i nagrody dla wyróżniających się zawodników:

Tytuł najlepszego strzelca Turnieju – Jakub Mrówka (MOW NYSA).

Tytuł najlepszego bramkarza Turnieju – Dominik Sułkowski (DMOW Wałbrzych) oraz Damian Rybiński (Kuźnia Raciborska).

Tytuł najlepszego zawodnika Turnieju – Krystian Płotkowski (MOS Jelenia Góra).

Wyniki I Turnieju Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2021/2022 >>>


II Turniej rundy jesiennej w ramach Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej Placówek Resocjalizacyjnych

Dnia 19.10.2021 roku odbył się II Turniej rundy jesiennej w ramach Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej Placówek Resocjalizacyjnych. Tego dnia do słonecznego Szczawna Zdroju przyjechało 9 drużyn, aby rozegrać pozostałe mecze. Po raz kolejny na dwóch boiskach równocześnie odbywały się pojedynki piłkarzy z poszczególnych placówek, a poziom piłkarski widowiska można ocenić na bardzo wysokim poziomie. Drużyny, które pojawiły się na murawie doskonale wiedziały, iż stawką zawodów jest jak najlepsza pozycja wyjściowa po całej rundzie jesiennej, która daje zarazem perspektywę walki o najwyższe lokaty.

Po dwóch turniejach, a tym samym kilku godzinach gry na boisku poznaliśmy długo oczekiwane wyniki. Największą liczbę punktów (24) i tym samym fotel lidera tabeli objęła drużyna z  MOW Szklarska Poręba, która w dwóch turniejach doznała tylko 2 porażek. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna gospodarzy DMOW Wałbrzych prowadzona przez p. Radka Zająca, która przegrała tylko jedno spotkanie ze wspomnianym liderem tabeli, a także zremisowała z drużyną  ZPR w Brzegu Dolnym oraz MOW Nysa.  W przebiegu bardzo zaciętej rywalizacji pozostałe placówki nie odstępują czołówki na krok, co sprawia że kolejny Turniej Rundy Wiosennej w 2022 roku zapowiada bardzo zacięte widowisko sportowe.

W Turnieju przyznano pamiątkowe dyplomy i nagrody dla wyróżniających się zawodników:

Tytuł najlepszego strzelca II Turnieju – Kewin Olejarz (MOW Szklarska Poręba),

Tytuł najlepszego zawodnika  II Turnieju – Damian Magier (MOW Szklarska Poręba),

Tytuł najlepszego bramkarza II Turnieju – Damian Wiczok (DMOW Wałbrzych).

Wyniki II Turnieju Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2021/2022 >>>


III Turniej w ramach Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej Placówek Resocjalizacyjnych

Dnia 19.05.2022 roku odbył się III turniej w ramach Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej Placówek Resocjalizacyjnych. Na boiskach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szczawnie Zdroju zameldowało się 9 drużyn, które rozegrały ze sobą pierwsze mecze w rundzie wiosennej. Jak się okazało tabela po rozgrywkach jesiennych przeszła prawdziwe trzęsienie ziemi, bowiem drużyny z jej dolnej części zebrały siły i udowodniły, że piłka nożna to sport nieprzewidywalny i trzeba zawsze grac do końca. Rewelacją Turnieju okazała się drużyna z ZPO nr 3 we Wrocławiu, która zdobyła komplet punktów wygrywając wszystkie mecze i przesunęła się na wysokie 5 miejsce. Warto dodać,  że różnice w klasyfikacji końcowej są  bardzo niewielkie i wszystko rozstrzygnie się na Finale Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej Placówek Resocjalizacyjnych, który zaplanowany jest na 9 czerwca 2022 roku. Aktualnie na czele tabeli pozostaje Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Szklarskiej Porębie, a na drugą pozycje przesunął się Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym. Drużyna gospodarzy DMOW Wałbrzych pomimo słabszej dyspozycji spowodowanej licznymi kontuzjami zajmuje aktualnie miejsce trzecie i wciąż pozostaje w grze o najwyższe lokaty.

Podsumowując należy podkreślić, że turniej przebiegł w sportowej atmosferze pełnej sportowej walki,  czego efektem było 125 bramek, które są dowodem na wysoki poziom młodych sportowców biorących udział w rozgrywkach ligowych.

W turnieju przyznano wyróżnienia indywidualne:

Tytuł „Najlepszego bramkarza” – Mateusz Kipigroch (MOW Szklarska Poręba)

Tytuł „Najlepszego strzelca” – Adrian Kurek (ZPR Brzeg Dolny)

Tytuł „Najlepszego zawodnika” – Mateusz Rogoń (ZPO nr 3 Wrocław)

Wyniki III Turnieju Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2021/2022 >>>


Finał Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej Placówek Resocjalizacyjnych

Dnia 9.06.2022 roku odbył się czwarty, a zarazem finałowy Turniej Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej Placówek Resocjalizacyjnych. Tego dnia do Szczawna Zdroju zawitały drużyny, które do samego końca czekały na rozstrzygnięcie rozgrywek, bowiem walka o ostateczne pozycje trwała do „ostatniego gwizdka”.  Na turnieju pojawiło się 7 drużyn, które rozegrały łącznie 11 bardzo emocjonujących spotkań. Zgromadzeni kibice z zapartym tchem obserwowali wspaniałe umiejętności piłkarzy reprezentujących placówki resocjalizacyjne z różnych części Dolnego Śląska oraz województw ościennych. Tego dnia przysłowiową „kropkę nad i” postawiła drużyna z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Szklarskiej Porębie, która od października 2021 roku  zajmowała fotel lidera i dzięki świetnej grze oraz dyspozycji zdobyła tytuł Mistrza Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej Placówek Resocjalizacyjnych w sezonie 2021/2022. Piłkarze ze Szklarskiej Poręby stoczyli prawdziwy bój w ostatnim meczu, w którym zremisowali z DMOW Wałbrzych. Drużyna gospodarzy prowadzona przez p. Radka Zająca zagrała również wspaniały sezon, dzięki czemu zdobyła Wicemistrzostwo Dolnego Śląska, wyprzedzając nieznacznie świetną drużynę z Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Lwówku Śląskim. Wszystkie drużyny do ostatnich spotkań miały jeszcze szansę „wskoczyć” na podium, stąd walka na boisku była bardzo zacięta i wyrównana. Finał Ligi to także czas podsumowań oraz podziękowań, zarówno tych sportowych jak i tych, które wynikają z faktu wspierania idei rozgrywek ligowych wśród wychowanków placówek resocjalizacyjnych. Tego dnia szczególne podziękowanie z rąk Dyrektora DMOW Wałbrzych p. Piotra Schienke oraz tytuł „Przyjaciela Ligi” otrzymał obecny na Finale p. Jerzy Komorowski – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu,  który z ramienia Urzędu wspiera ideę tych jakże ważnych rozgrywek. Podobne wyróżnienie otrzymał również Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu – Sławomir Jachimowski. Wsparcie Urzędu Marszałkowskiego pozwala na planowanie alternatywnego i konstruktywnego procesu resocjalizacji przez sport, dzięki czemu tzw.  „trudna młodzież” z różnego typu placówek resocjalizacyjnych ma szansę na rozwijanie zainteresowania sportem, ukazania swoich umiejętności na szerszym forum, a tym samym otrzymuje szansę na zmianę  dotychczasowego życia i rozwój osobisty.

Tego dnia oprócz samych piłkarzy  wyróżniono również wszystkich pracowników DMOW Wałbrzych zaangażowanych w prowadzenie tego przedsięwzięcia oraz kierowników – trenerów drużyn biorących w nim udział. Warto podkreślić, że Liga, której pilotażowa edycja odbyła się w 2013 roku cieszy się niesłabnącą popularnością wśród wychowanków placówek resocjalizacyjnych. Wspólne sportowe spotkania wytworzyły wyjątkową atmosferę,  w której oprócz rywalizacji następuje wymiana doświadczeń, zawiązują się relacje i współpraca, która procentuje efektywniejszym oddziaływaniem wychowawczym. Chłopcy biorący udział w tych rozgrywkach niekiedy nawet kilka lat z dumą podkreślają, że reprezentując siebie z dumą nauczyli się reprezentować samych siebie. Liga to emocje, pot i zaangażowanie , śmiech, czasem łzy przegranej, ale  przede wszystkim fair – play i szacunek do przeciwnika.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe dla drużyn oraz wyróżnienia indywidualne, zarówno za IV Turniej, jak i całokształt Ligi. Na szyjach laureatów Ligi zawisły piękne medale, a także rozdano okazałe puchary, które zawodnicy będą z dumą prezentować, kiedy wrócą do swoich placówek. Za rok kolejna edycja, na która już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

Tytuł najlepszego strzelca Turnieju – Kewin Olejarz  (MOW Szklarska Poręba)- 8 bramek

Tytuł najlepszego bramkarza Turnieju – Daniel Goetschling (ZPEW Lwówek Śląski)

Tytuł najlepszego zawodnika Turnieju – Kacper Pasiński  (MOW Wałbrzych )

Tytuł najlepszego strzelca LIGI 2022- Jakub Mrówka (MOW Nysa) – 28 bramek

Wyniki Finałowego Turnieju Dolnośląskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2021/2022 >>>