Hortiterapia w naszej placówce.

Hortiterapia (leczenie ogrodem) i plecionkarstwo to  praca w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Obcowanie z przyrodą zalecano już w starożytności faraonom jako element terapii. Do znacznego rozwoju hortiterpii doszło po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii, a następnie w latach 60. i 70. XX wieku w USA, w czasie wojny w Wietnamie. Obecnie nauka ta jest przedmiotem nauczania i badań zarówno w USA, jak i w Europie, a także w Japonii i Korei Południowej.
Kontakt z roślinami i praca w ogrodzie wpływają na poprawę zdrowia fizycznego i samopoczucie, redukują stres, napięcie, agresję oraz oddziałują na funkcjonowanie społeczne. Działania hortiterapeutyczne i plecionkarskie  w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wałbrzychu przeznaczone są dla młodzieży- chłopców w wieku 14-18 lat. Nastawione są  na działania terapeutyczno-edukacyjne usprawniające  procesy poznawcze, uwrażliwiające zmysły, koordynacje wzrokowo-ruchową, koordynację pracy półkul mózgowych, równowagę, planowanie motoryczne i koncentrację uwagi.
Najistotniejszym celem terapii jest niwelowanie stresu poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą oraz radość, poczucie sprawczości i zadowolenia z pielęgnowania roślin i z wykonanych przedmiotów plecionkarskich.
Zajęcia prowadzić będzie dyplomowany hortiterapeuta  i ogrodnik Sabina Przepiórska.