26 marca w ramach zajęć z Hortiterapii odbyła się wycieczka krajoznawczo-historyczna wraz z zajęciami manualnymi do Twierdzy Srebrna Góra. W wyjeździe wzięło udział 7 wychowanków, którzy cotygodniowo uczestniczą w prowadzonych przez panią Sabinę Przepiórską zajęciach. Nasz pobyt w tym niezwykłym miejscy rozpoczął się od zapoznania się z metodą pirografii czyli starą techniką zdobniczą wypalania ogniem. Samo słowo pirografia pochodzi z języka greckiego i składa się z dwóch członów pyr oznaczające ogień i graphos – znak, napis, czyli tłumacząc bezpośrednio pisać ogniem. Pirografia jest bardzo starą techniką zdobniczą, najprawdopodobniej ludzie zaczęli malować ogniem zaraz po tym jak nauczyli się nim posługiwać. Zauważyli, że jeszcze gorące końce patyków z ogniska są w stanie narysować coś na skórze zwierzęcia. Powstałe prace podczas warsztatów odwzorowywały nasze myśli i obrazy.
Kolejnym punktem naszego wyjazdu było poznanie historii tej nigdy nie zdobytej twierdzy.
Historia Twierdzy Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Jej historia sięga XVIII w.
Powstanie Twierdzy Srebrna Góra
W chwili powstania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej. Jednak Twierdza Srebrna Góra to w rzeczywistości nie jeden obiekt, a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw.
Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności.
W obrębie twierdzy wydrążono w litej skale 9 studni o łącznej głębokości 478,5 m, w tym najgłębsza (84 m) na terenie fortu Ostróg. Legenda głosi, że koszt wydrążenia tych studni był równy kosztom budowy całej fortyfikacji srebrnogórskiej. Po zakończeniu budowy twierdza była dobrze przygotowana do działań bojowych.
Oblężenie Twierdzy Srebrna Góra
Swój chrzest bojowy twierdza przeszła w roku 1807, kiedy to do Srebrnej Góry nadciągnęła armia francuska dowodzona przez Hieronima Bonaparte młodszego brata Napoleona. Ciężkie walki zostały przerwane zawieszeniem broni i pokojem w Tylży. Po odbudowie zniszczeń dokonanych przez działania wojenne twierdza została pozostawiona w stan gotowości bojowej w 1850 roku, kiedy Prusy zostały zmuszone do uznania zwierzchnictwa Austrii.
Ciekawym elementem naszego pobytu było spotkanie z czworonożnymi mieszkańcami twierdzy- kozami ,które na co dzień dbają o poprawny wizerunek murawy na terenie historycznego obiektu.
Tekst i zdjęcia – S. Przepiórska