W dniu 11 stycznia 2025 odbył się coroczny Turniej gier świetlicowych. Brali w nim udział wszyscy chętni wychowankowie naszego ośrodka. Dziś stanęło do współzawodnictwa 10 osób. Do rozegrania były 3 rodzaje gier, najbardziej lubianych przez wychowanków, mianowicie: warcaby, szachy oraz Jenga.
Warcaby: Kolebką gier planszowych, z których wywodzą się współczesne warcaby, jest Egipt. Tam to 3000 lat p.n.e. znano je jako grę planszową nazywana senet. Warcaby znane nam w dzisiejszej postaci powstały na Półwyspie Iberyjskim na przełomie XV i XVI wieku. Warcaby są dyscypliną sportową, w której rozgrywane są mistrzostwa różnych krajów, mistrzostwa kontynentów i świata. Organizacją skupiającą narodowe federacje warcabowe jest Światowa Federacja Warcabowa. W Polsce regularne rozgrywki warcabowe rozpoczęto w roku 1973. Sportowo najsilniejsi w warcabach są Rosjanie, chociaż centrum warcabowego życia jest Holandia. W tamtejszej lidze grają praktycznie wszyscy najlepsi zawodnicy świata. Bardzo silne są kraje afrykańskie (praktycznie niemal wszystkie byłe kolonie francuskie). W rozgrywkach naszego turnieju wzięło udział 4 zawodników. Po przeprowadzaniu rozgrywek zwycięzcą okazał się Dominik Sysak, drugie miejsce zajął Bartosz Fijałkowski, trzeci był Gracjan Sobczak.
Szachy: Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji na dworze szacha Chosrowa I Anoszirwana w latach 70 pne. Przez kolejne wieki, w różnych miejscach gra ta przechodziła wiele ewolucji. Kiedy szachy dotarły do Europy nastąpiły wówczas zmiany najbardziej przypominające współczesną grę (zmieniono reguły gry, dopracowano zasady poruszania się figur, pojawiły się dodatkowo roszada, mat, promocja itp. W epoce renesansu nastąpił „złoty okres” szachów, szczególnie w Hiszpanii i Włoszech, swój rozkwit osiągając na przełomie XVI i XVII wieku. Gra praktyczna stała już wówczas na wysokim poziomie, głównie dzięki analizom Gioachino Greco, Ruya Lopeza i Alessandro Salvio. Pojawiły się pierwsze podręczniki, a pojedynki mistrzów wzbudzały zainteresowanie coraz szerszych grup społecznych. Zaczęto rozgrywać pierwsze mecze i niezbyt licznie obsadzone turnieje.W naszym turnieju wzięło 8 wychowanków. Graliśmy systemem pucharowym- zwycięzca przechodzi do następnej rundy. Turniej szachów wygrał Dawid Walkosz, drugi był Arek Szyndlarewicz, trzeci Mateusz Walczak.
Jenga: To zręcznościowo–umysłowa gra towarzyska w której, z drewnianej wieży gracze kolejno usuwają z budowli dowolny klocek poniżej skończonego poziomu i układają go na górze. Przegrywa osoba, która wyciągając klocek, przewróci wieżę. Gra przeznaczona dla dowolnej liczby osób. Została stworzona przez Leslie Scott. W turnieju rozegraliśmy kilka spotkań po dwie osoby. Na zwycięskim 1 miejscu uplasował się Dominik Sysak, drugi był Adrian Koncur, a trzecie miejsce zajął Bartosz Fijałkowski.
Podczas turnieju panowała sympatyczna atmosfera, wychowankowie z chęcią podejmowali się kolejnych rozgrywek. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze, a zwycięzcy dostaną dyplomy.
Nad przebiegiem turnieju czuwał wychowawca prowadzący zajęcia.
Tekst i zdjęcia – M. Maź