Rozgrywki on-line na zajęciach Koła Szachowego

Podczas kilku listopadowych zajęć koła szachowego postanowiliśmy zagrać w szachy na forum społeczności internetowej. W tym celu stworzyliśmy specjalne stanowisko multimedialne z projektorem, aby wziąć udział w grze „na wielkim ekranie”. Utworzyliśmy konto szachowe dla naszego ośrodka na międzynarodowym portalu szachowym Lichess.org. Podczas pierwszych zajęć koła, przyglądaliśmy się kilku międzynarodowym partiom, rozgrywanym przez szachistów z największym rankingiem wyników szachowych. Jest to możliwe, ponieważ te partie rozgrywane on-line dostępne są do oglądania w internecie przez innych zalogowanych uczestników na portalu. Chłopcy podglądali i analizowali wspaniałe rozwiązania szachowe, rzadko spotykane w standardowych rozgrywkach królewskiej gry. W pewnym momencie mieli także możliwość potrenować z jednym z mistrzów szachowych areny.
Wreszcie i my przystąpiliśmy do gry. Po krótkim rozpoznaniu interfejsu narzędzi „utwórz nową grę” chłopcy organizowali partie szachowe on-line i zapraszali do nich innych, zalogowanych w tym czasie szachistów. Gracze w sieci są anonimowi personalnie, widzimy tylko nazwę konta gracza, lecz po niektórych atrybutach konta widać, że obecnie gramy z obcokrajowcem, np. rosjaninem czy holendrem. Poziom gry jest tu bardzo wysoki. Wygrać, czy chociaż zremisować jest tu bardzo trudno, jednak nasi chłopcy w partiach on-line walczyli doskonale, niejednokrotnie wspólnymi siłami zadając przeciwnikowi wielopunktowe straty. W kilkunastu rozegranych partiach, uczestnicy naszego kola zebrali 1868 punktów. W czasie, gdy rozgrywaliśmy partie szachowe w ostatni piątek listopada, na portalu szachowym zalogowanych było 4125 chętnych do gry lub już grających szachistów.
Gra w szachy przez internet to kolejny, wielowymiarowy aspekt naszej innowacyjnej pracy. Uczymy zachowania zasad netykiety w sieci, zasad prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie internetowym, rywalizacji szachowej w szerokim społecznym gronie, nie mówiąc już o wspaniałej współpracy naszych chłopców w zespole zadaniowym podczas partii on-line. Po kilku spotkaniach treningowych i analizie niektórych rozwiązań szachowych, powrócimy na arenę Lichess.org, podejmując kolejne próby trudnych rozgrywek z przeciwnikami czekającymi na nas w wirtualnym, szachowym świecie.

Tekst i zdjęcia – K. Machowczyk