Dzień Bezpiecznego Komputera w naszym ośrodku

W dniu 12 października 2021r. obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Bezpiecznego Komputera.
W pierwszej części obchodów tego dnia, grupa wychowanków pod opieką pana Krystiana, wzięła udział w zajęciach dotyczących zagrożeń dla społeczeństwa w sieci internet. W pierwszej części zajęć omawialiśmy najistotniejsze zagrożenia dla człowieka płynące z internetu. Tu, podczas prelekcji filmowej w pracowni komputerowej, przyglądaliśmy się zasadom przestrzegania „netykiety” podczas korzystania z zasobów internetowych. W drugiej części zajęć, która również odbyła się w naszej pracowni, chłopcy dowiadywali się, w jaki sposób i jakim oprogramowaniem zabezpieczone są komputery w naszym ośrodku. Sporo rozmawialiśmy o zabezpieczeniach i filtrach chroniących komputery i uczniów przed dostępem do stron niepożądanych, a także przed złośliwym oprogramowaniem wirusowym. Tego dnia, w szkolnej pracowni komputerowej liczna grupa naszych wychowanków wzięła również udział w konkursie na najskuteczniejszą informację elektroniczną o zagrożeniach z Internetu dla człowieka lub komputera. Oczywiście w trakcie konkursu omawialiśmy niektóre rodzaje zagrożeń a także oprogramowanie, które w naszej szkole chroni nas przed „atakami” ze strony internetu. Wyniki konkursu poznamy już niebawem, po zakończeniu prac jurorów, powołanych przez organizatora – nauczyciela Krystiana Machowczyka.
W programie mamy jeszcze wizytę i zajęcia dydaktyczne w Bibliotece Pod Atlantami, związane z zabezpieczeniem komputerów publicznych w tamtejszej pracowni. Jednak z przyczyn związanych z obostrzeniami w tamtejszej pracowni, musieliśmy przesunąć termin wyjścia.
Niewątpliwie tego rodzaju zajęcia warsztatowe prowadzone na wiele sposobów, mają istotny wpływ na zachowanie naszych chłopców w sieciowej społeczności.