Wycieczka do Wrocławia w ramach projektu NP-LS

Dnia 29 marca 2017r. grupa 6 wychowanków naszej Placówki pod opieką Pana Mirosława Sopickiego, nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa i wychowawcy w MOW w Wałbrzychu, wyruszyła na jednodniowe praktyczne zajęcia plenerowo-masowych we Wrocławiu. Wyjazd do stolicy Dolnego Śląska odbył się w ramach realizowanego projektu edukacyjno -zawodowego pn. „Nowa Perspektywa – Lepszy Start” współfinansowanego ze środków EFS w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Był to pierwszy wyjazd w tym cyklu. Była to już ostatnia grupa wychowanków naszej Placówki która miała okazję odwiedzić stolicę Dolnego Śląska i poznać ja w zupełnie innej nietypowej odsłonie. Naszym planem nie było zwiedzanie Starego Miasta, Panoramy Racławickiej ani innych atrakcji architektonicznych. Naszą przygodę rozpoczęliśmy na mokro w Hydropolis – Centrum wiedzy o wodzie. Jest to bardzo ciekawe miejsce w którym dzięki zaawansowanym technologiom multimedialnym, prezentacją i różnego rodzaju instalacją ludzie odkrywają niesamowity świat wody. Ta nietypowa formuła  bardzo spodobała się naszym wychowankom. Bawili się oni bardzo dobrze rozwiązując różne zadania multimedialne, przeglądając filmy i dotykając różnorodne modele- bo takie tez były możliwości. Bardzo ciekawą formuła tego miejsca jest to że poprzez aktywne działanie, zabawę i różnorodne formy dociekania młodzi ludzie uczą się wiedzy o otaczającym nas wodnym świecie. Po zakończeniu wizyty w Hydropolis jeszcze pełni wrażeń udaliśmy się do Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Muzeum to znajduje się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu. Poznanie historii poczty z perspektywy osoby oglądającej różnorodne eksponaty, mogącej dotknąć tej żywej historii własnymi rękami pozwoliła znowu na realne zainteresowanie się historia tej jakże ważnej dziedziny funkcjonowania społeczeństwa- obecnie może trochę zapomnianej. W trakcie zwiedzania padało bardzo wiele pytań na które nasi wychowankowie bardzo chętnie odpowiadali. Posiadanie wiedzy na ten temat  było dla nich wielkim zdziwieniem ale zarazem i wielka satysfakcja kiedy za udzielane odpowiedzi byli nagradzani pochwałami ze strony pani przewodnik.
Po zakończeniu zwiedzania Muzeum Poczty Polskiej odwiedziliśmy wrocławską Halę Stulecia, która to w 2006 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym unikatowym miejscu, będącym jednym z największych dzieł postmodernistycznej architektury XX wieku, chłopcy w bardzo przystępnej formie poznali jego historię i zobaczyli z bliska to niezwykłe dzieło. W trakcie zwiedzania wychowankowie mogli przejść się po wyznaczonej ścieżce edukacyjnej zawierającej w sobie spacer po galerii tego niezwykłego obiektu. Wielkie zainteresowanie wzbudziła u wychowanków konstrukcja kopuły która bez dodatkowych świateł, ozdób i innych dekoracji wyglądała imponująco. Następnie udaliśmy się do Centrum Kształcenia  Ustawicznego Akademii Rolniczej w Pawłowicach a dokładnie do restauracji przy tym centrum. Tam wychowankowie mogli popisać się zdobytymi informacjami z zakresu savuwar viwr . Wydaje się że i temu wyzwaniu sprostali ponieważ w momencie opuszczania restauracji w której jedli posiłek zostali kolejny raz pochwaleni przez jej obsługę za swoje zachowanie i kulturę osobistą. Jako że wiosna przybywa do nas coraz większymi krokami zwiedzanie kolejnego punktu naszej wycieczki było bardzo interesujące  Zwiedzaliśmy przyległy do obiektu teren będący zarówno parkiem ale również i bardzo ciekawym arbotarium w którym znajdują się okazy różnych roślin z całego świata.

Po przerwie obiadowej udaliśmy się do wrocławskiego Humanitarium. Korzystając z oferowanego przez tą placówkę edukacyjną programu zajęć młodzież zapoznała się z wieloma ciekawymi ekspozycjami ukazującymi oblicza współczesnej nauki a w szczególności otaczających nas różnorodnych składników przyrody które właściwie wykorzystane staja się źródłami energii odnawialnej. Dzięki obserwowanym na żywo eksperymentom z pogranicza dziedzin matematyki, fizyki i chemii chłopcy z ciekawością zgłębiali nieznane dotąd tajniki tych gałęzi nauk w zupełnie innym aspekcie. Dzieki ich aktywności- kreceniu pedałami rowerka, nakierowując na panele słoneczne wiązkę światła sprawiali że powstawały różne rodzaje energii- coś się świeciło a coś wybuchało.W ich oczach widać było znów wiele radości i zabawy. Wychowankowie wzięli ponadto czynny udział w zajęciach edukacyjnych mających miejsce w laboratorium chemicznym BASF działającym na terenie Humanitarium a dotyczących szkodliwości palenia nikotyny- wydaje się że przeprowadzone doświadczenia wielu z nich przyprawiły o chwile zadumy i niepokoju o własne zdrowie. Cały wyjazd i program zajęć w ramach projektu „Nowa Pespektywa – Lepszy Start” spotkał się z pozytywnym oddźwiękiem ze strony naszych chłopców. W drodze powrotnej wychowankowie mówili że już nie mogą się doczekać kolejnych tego typu wyjazdów edukacyjnych. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe certyfikaty, dokumentujące ich udział w tym wyjątkowym wydarzeniu który to będzie na pewno miłą pamiątka dobrze wykorzystanego marcowego dnia.